Nikolaihof a vinařská oblast Wachau: Biodynamické víno, biodynamická kosmetika.


Vzít mě na press trip plný biodynamického vína, biodynamického jídla a biodynamické kosmetiky bylo velice mazané. Ukázat mi rodinnou firmu, která obhospodařuje už desítky let vinice, přírodu v okolí Wachau, míchá si krémy z lokálních surovin (tedy i ze smetany či ghí másla) a ještě mě pohostit svými meruňkovými knedlíky, jimiž je Wachau rovněž proslulé, je doslova manipulace. Manipulace s mými city a chuťovými pohárky.

Za vším hledej ženu.


Začalo to Christine Saahs, dnes známou autorkou kuchařek, která zdědila hospodářství a postavila se tomu čelem: znovuobnovila myšlenky biodynamického zemědělství - zjistila, že takto pěstované bylinky mají větší sílu, příroda voní a vše vypěstované lépe chutná. Začalo to tak fenomenálním biodynamickým vínem, které tam má tradici od nepaměti - značka Nikolaihof je jedna z nejoceňovanějších značek vín světa.

Paní Christine Saahs, vzadu sedí zakladatel dieNikolai značky Martin. 

Christine vychovala čtyři děti, dala vzniknout restauraci s lokálními potravinami, kuchařkám, ale i domácím marmeládám, paštikám a všemožným pochutinám, které v království Nikolaihof u Wachau najdete. Po každém dítěti byl pojmenován sud ve vinném sklípku s jeho jménem a datem narození (sklípek vznikl před skoro 2000 lety) a všechny děti v rodinném podnikání pokračují.

Starší syn je vinař, mladší, Martin, založil dieNikolai, biodynamickou kosmetiku (má 1. stupeň Demeter, čímž se může chlubit jen opravdu pár značek po světě) založenou na lokálních bylinkách, surovinách a hlavně oleji z vinných hroznů a slzách vinné révy. I Martin tady vychovává své dvě dcery, z nichž ta mladší, tříletá, zvládne s přehledem nalít a roznášet vína všem zúčastněným.

Biodynamický ráj.


V sobotu nás rodina Saahs přivítala - jak jinak než svým perlivým vínem v Nikolaihof - a vzala nás do vinic na druhém břehu Dunaje, kde pro nás přichystali spoustu místních dobrot a nechali nás, ať se kocháme výhledy a přírodou, která tam voní docela jinak, než na co jsme zvyklí. Je neuvěřitelné, jak může být krajina jiná a to necelou hodinku od našich hranic. Zatímco v oblasti Wachau je biodynamika dobře známým pojmem, u nás je velkou neznámou. Učení je to přitom staré jak lidstvo samo, jen jsme veškeré cykly přírody začali ignorovat.


Na kopci na vinicích, v malé kamenné chaloupce se zastavil čas. Veškerá civilizace byla hluboko pod námi a my tam objevovali - kromě vína - šafrán, bezinku, lípu a třeba olej z vinných hroznů. Všechny tyhle dobroty přitom najdete v dieNikolai krémech a sérech.

Kamenná chaloupka nahoře na vinicích. 

Dvorek Nikolaihof.Restaurace Nikolaihof

Když jsme se po menší siestě vrátili, uvítala nás přímo Christine Saahs a provedla nás sklípky. Je to taková ta věčně usměvavá milá paní, která vypráví svůj životní příběh a i když stále velice tvrdě pracuje, stále vydává nové kuchařky, píše o účincích jídla a bylin na organismus, tak vidíte, že biodynamiku vyznává jako životní styl.

V Nikolaihofu zdá se mají všechno: prvotřídní víno, jídlo, kosmetiku a jeden druhého. Každý přispívá tím, co nejlépe umí - a je jedno, jestli se stará o sklizeň, víno, restauraci, rodinu nebo obchod. 
A co se řekne, to platí. 


Musím dodávat, že víkend ve Wachau byl málo? Týden by byl ještě míň. Kdybych se snad někdy chtěla stěhovat na vesnici, tak už mám vybráno. Ještě se však nedokážu rozhodnout, jestli bych se v Nikolaihof nechala zaměstnat u kosmetiky nebo u vína. Tak či onak, nevadilo by mi být immer vere namazaná!

Znáte tuhle oblast?
LvK


Žádné komentáře:

Okomentovat