Lisabon: Kde si pochutnat na jídle i zážitcích?


Lisabon mě okouzlil a to nejen příjemnými únorovými teplotami.
Sluníčko a dvacet stupňů nad nulou vlastně jen celý zážitek umocňovalo.
A to říká člověk, kterému nejsou blízké jižanské národy. 
Ale trocha pláží, dobrého jídla, lodí a výhledů a jihnu i já.

Kde si pochutnat na jídle i zážitcích?   • K soše Ježíše (Cristo Rei) dojeďte přes most Ponte 25 Abril busem, užijete si krásné výhledy, ale cestou na zpátek zkuste trajekt z Cacilhasu. Je to součástí MHD a je to velkolepá podívaná. 

  • Kousek od Cristo Rei zajděte do typické portugalské restaurace Cervejaria Gerardos, kde sice nenajdete jídelní lístek v angličtině, ale zato tam připravují ryby a dary moře naprosto fenomenálně. Moc jiného tam stejně neseženete. Neseženete ani klasickou paellu, zato vám naservírují její portugalskou verzi, ve které poznáte veškerý podmořský svět. Porce pro dva je ve skutečnosti porcí pro čtyři opravdu hladové strávníky!
  • Ptejte se po zeleném víně.

  • Když v Alfamě, tak na snídani do Pastelaria Alfama Dolce. Typicky portugalské pečivo, sladké i slané, na milion způsobů. Bohužel už si to oblíbili i turisté. O něco (dost) víc fancy je podnik Audrey´s, kde si jako v Portugalsku rozhodně připadat nebudete. Připravují tam ale dokonalé snídaně (french toast dokonalost!) a jejich croissanty jsou lepší, než pařížské. Vážně!

  • Po prohlídce belémské věže se zajděte občerstvit do Confeitaria Nacional Belém a rovnou z restaurace se můžete nalodit a jet zase do centra nebo na okružní jízdu. To už není MHD, nýbrž poměrně drahá turistická atrakce, ale sakra příjemná. Poznáte Lisabon zase z nové perspektivy a bude vám vážně krásně. Vylodit se můžete v Quiosque Ribeira das Naus, kde si u pláže lehnete do lehátka, objednáte sangrii, pizzu či cokoli dalšího a velice rychle vytuhnete na sluníčku. 

  • Kromě památek hledejte vyhlídky na město. Lisabon je jich plný. Jsou to taková ta místečka nahoře v kopcích obsypaná místními i turisty, co se kochají krásnými západy slunce, vyměňují si názory nebo sliny. 

  • Ano, cestu tramvají 28 musíte absolvovat z první do poslední zastávky.

  • Chuť na sladké? Zkuste Landeau, kde nabízejí pár drinků, velice dobré kafe a jen jeden (zato naprosto legendární) čokoládový dort. Je opravdu fenomenální a chodí na něj celé město. 

  • Zajímavý hipsterský koncept je Copenhagen Coffee Lab, kde si dáte skvělou (a velice fotogenickou snídani), ale nic moc portugalského tu nečekejte. Severský minimalismus, typicky dánské pečivo a smysl pro dobrou kávu vás ale nadchne i v Lisabonu!

  • Chtějte korek. Portugalsko je velmocí, co se výroby z korku týče a leckdy se dají najít opravdu krásná psaníčka, pouzdra na brýle, ale i kravaty, klobouky a deštníky z tohohle dokonale funkčního materiálu. 

Z Instastories...

Vaše doporučení pro Lisabon? 
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat