Jak se kvůli koronaviru změní trh s přírodní kosmetikou?


Je to měsíc.
Měsíc nouzového stavu a celorepublikové karantény.
Měsíc, kdy (nejen) trh s přírodní kosmetikou řeší výpadky v zásobování - od surovin až po obaly -, uzavření řady prodejen, boje malých značek a e-shopů o přežití. Francouzská značka bio kosmetiky C.Lavie na nařízení vlády musela továrnu, kde vyrábí vlastní portfolio produktů, uvolnit k výrobě dezinfekce pro stát.
Itálie je na tom ještě o poznání hůř a to nejen, co se pandemie týče. Jakožto jednomu z největších evropských výrobců make-upu a dekorativní kosmetiky mu doba roušková nepomáhá.

Důsledky celé nadcházející krize zatím nedokáže předvídat nikdo.
Je to pořád teprve měsíc. 
Logicky začneme utrácet méně a za docela jiné věci.

Dobrou zprávou však je, že ženská marnivost a touha líbit se nezná krizí. Na ten kousek kosmetického štěstí, který u nás v těžkých dobách smaže nějakou tu vrásku, zamaskuje projevy probdělých nocí či nás udělá jakkoli žádanější, si ušetříme vždycky.


Co se tedy nejspíše změní? 


  • Online marketing

Když firmám vypadne velkoobchod, budou muset zabrat na online prodejích. Velcí hráči s tím nebudou mít problém, malé firmy a lokální výrobci budou muset upustit od bezkoncepčních a nicneříkajících postů na svých sítích, na což hřeší nejčastěji. 

Já vím. Funkční produkt, špičkové bio ingredience, ruční práce, nedejbože certifikáty. To všechno něco stojí a nezbývá tak peněz na marketing. Přestože pořád platí to o zlatých českých ručičkách a my tu máme řadu vynikajících výrobců, často se setkáváme s jedním nešvarem. Říkejme mu JÁ SÁM. Já sám si to namíchám, já sám si to zabalím, vyexpeduju, já sám si to natextuju, já sám si to nafotím a já sám si budu dělat sítě, marketing, PR, SEO a vlastně já sám zvládnu i obchod.

Po půl roce: Proč nemám objednávky? Proč o mně nepíšou? Proč mi reklamy nefungují? 

Těším se, až mi firmy, které chtějí, abych u nich nakoupila, začnou vysvětlovat, proč si to mám koupit, jak to mám použít a začnou na mě mluvit srozumitelně, bez infantilností a esoterických pohádek ohledně energií, kterými své produkty nabíjejí. Fakt se na to těším.

  • Transparentnost

S tím jde ruku v ruce transparentnost. Nešvarem mnohých českých firem je takovéto nepříjemné plíživé citové vydírání, místo jasně daných argumentů a transparentnosti ohledně složení a výroby. Vypadá to asi následovně: "My jsme rodinná firma, zaměstnáváme i babičku, aby si přivydělala, když má malý důchod. Doba je zlá. Narozdíl od konkurence nemáme velké rozpočty na propagaci, ale dřeme celý dny a všechno děláme srdíčkem a nějak se živit musíme." 

Bla bla bla bla.

Pokud teď budu muset začít šetřit, budu si lépe vybírat a o to více zkoumat, zda-li mi to za nákup stojí. Zda je to opravdu tak kvalitní, jak mi výrobce tvrdí. A když se zeptám na věcnou otázku, chci jasnou odpověď, případně argument a nechci slyšet nic o žádné babičce.

  • Začneme šetřit

Vždycky tu budou lidé, co si budou moci dopřát drahou, luxusní bio kosmetiku. Ta však teď byla lehce dostupná i nám, běžným smrtelnicím.

Den blbec? Tak já si něco hezkýho koupím. Dopřeju si.
Rozešli jsme se? Rychle ten super krém pod oči potřebuju, ať není vidět, že jsem kvůli němu celou noc prořvala.
Povýšení? Musím se hezky něčím pěkným odměnit...

Zatímco teď jsme si sem tam udělali impulzivní radost něčím nechutně drahým a vždycky si to nějak zdůvodnili, teď na dražší kosmetiku budeme muset chvilku šetřit a odkládat si stranou.

  • Přírodní kosmetika přežije

Nevěřím v předpovědi, že krize převálcuje trh s přírodní kosmetikou. Přírodní kosmetika totiž není trend, nýbrž životní styl a víra, že to má smysl. A právě víra v to, že to má smysl, i když to není jednoduché, v těžkých časech zesiluje. Je to víra, že žiju zodpovědně, že dělám tu správnou věc a že se svou maličkostí podílím na tom, aby zase bylo brzy lépe.

Čemu se však přirozeně nevyhneme je, že budeme hledat levnější alternativy, kterých je tu ovšem taky celá řada, začneme více kupovat multifunkční produkty, případně vzroste obliba DIY toho, co sami doma zvládneme.

Jak můžeme pomoci? 


Každý náš nákup někomu pomáhá. 
A vždycky nás udělá daleko šťastnějším vědět, komu konkrétně pomáhá, případně že jsme podpořili ty, jejichž zásady nás něčím oslovují.

Malé gesto velké laskavosti je rovněž napsání recenze na produkt, který milujeme. Pokud dělá dobře nám, může dělat dobře i ostatním. Pomozte jim ho objevit.
A pokud je něco v nepořádku, napište výrobci/e-shopu, ať má možnost chybičku vychytat a zlepšit. Třeba o ní ani neví! A třeba by mu to zrovna pomohlo k větším prodejům.

Na lepší časy!
LvKŽádné komentáře:

Okomentovat