4 nejlepší opalovací krémy letoška: přírodní a bez nano-částic!


Byť to letos nevypadá na exotickou dovolenou, téma zdravého opalování si i přesto zaslouží naši pozornost. Pořád je možné, že si dva prázdninové měsíce můžeme užít dostatek slunečních paprsků  a spálit se i v našich končinách. 

Jaké jsou rozdíly mezi přírodními a syntetickými filtry? 
A mezi UVA a UVB záření? 
Podle čeho vybírat opalovací krémy a kde sehnat péči bez nano-částic? 

Nejsem úplně zastánce celoročního mazání se krémy s SPF, zvláště pak s chemickými filtry. Jednak je tu potřebná produkce vitamínu D, který nám zvláště v zimě chybí, a jednak i proto, že pokud si hýčkáme kožní film, který se mimo jiné stará i to, jak naše kůže bude propustná, tak jsme mnohem odolnější nejen vůči slunečním paprskům. 

Opalování je druhou stranou péče o pleť a přílišné grilování urychluje jak předčasné stárnutí pleti, tak i vznik pigmentových skvrn. O rakovině kůže ani nemluvě. Slunci se člověk ale nevyhne ani ve městě. 

UVA záření

Proniká do pokožky hlouběji než UVB záření a je zodpovědné za předčasné stárnutí, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Nezpůsobuje spálení, ale ovlivňuje elasticitu pleti. 

UVB záření

Způsobuje hnědnutí a samozřejmě i zarudnutí a případné spálení kůže. Dává se do souvislosti s rakovinou kůže.

SPF

Většina opalovacích krémů odfiltrovává a chrání před UVB paprsky, které - narozdíl od UVA paprsků - částečně filtruje už ozónová vrstva. Údaj o SPF tak automaticky neznamená, že nás krém chrání i před UVA paprsky. Aby toho nebylo málo, máme tu ještě opalovací krémy s přírodními a syntetickými filtry. 

Syntetické filtry (např. oxybenzone, octinoxate...) pronikají do těla, a tak vám každý výrobce řekne, že musíte počkat 20 minut, než vyběhnete na sluníčko. Oxybenzone se podle amerických výzkumů objevil v mateřském mléce až u  96% žen, což je dost alarmující číslo. Mluví se o něm totiž jako o hormonálním disruptoru, který ovlivňuje tvorbu estrogenu. Přemíra estrogenu v ženském těle je pak zodpovědná za mnoho problémů jak s cyklem, tak plodností. Když k tomu přičteme, že u syntetického filtru vzniká působením vysokých teplot chemická reakce, je nasnadě, že raději sáhneme po bezpečnější alternativě: 

Přírodních filtrech! Přírodní filtry (Zinc Oxid, Titanium Dioxide) se naopak do těla nevstřebávají. Ihned poté, co se jimi namažete působí jako zrcadlo a sluneční paprsky odrážejí. Chrání navíc před UVB i UVA zářením. Ale aby to nebylo moc jednoduché, je tady téma nano-částic. Ty mohou být tak malé, že projdou buňkou kůže a nikdo dodnes pořádně neví, kde se v těle ukládají. Tělo je totiž přirozenou cestou vyloučit nedokáže. 

Jaké opalovací krémy tedy hledat? 

Za mě určitě s přírodními filtry a bez nano-částic. Jestli máte přírodní opalovací péči stále zafixovanou jako šíleně tuhé bílé zinkové masti, které nerozetřete ani za pomoci dalšího páru rukou, pak vězte, že tyhle doby jsou naštěstí už dávno pryč. V nabídce je nepřeberné množství kvalitních, zdravých a příjemných krémů a sprejů, co nezanechávají bílý film na kůži, jsou voděodolné, s jemnou vůní nebo klidně i hypoalergenní. 

Tento rok mě mile nadchly tyto značky. Splňují veškeré mé požadavky na čistotu složení a ještě dokonale chrání, voní, skvěle se roztírají: 
Pleťový krém na opalování mi přijde naprosto zásadní. Kromě ochrany totiž musí skvěle fungovat i s případným make-upem a neměl by nijak ovlivňovat jeho výsledný odstín. Proto musím vyseknout obrovskou poklonu Naturalis Bio krému na obličej SPF 30, který je lehký složením, doslova hydratační krém, který nezanechává ani bílé skvrny, ani pocit mastnoty. Je lehoučký, zcela bez zabarvení a ještě božsky voní - vlastně jako celá Naturalis řada. Make-up na něj skvěle drží, a tak jej můžete vzít s sebou na pláž i do města! Velice příjemné mléko na opalování se podařilo vyvinout české značce Amazinc, která nabízí celé portfolio opalovacích prostředků na bázi zinku, které lze použít jak do města, tak při surfování nebo do extrémních podmínek hor. Opalovací mléko Amazinc! s SPF50 má poměrně neutrální vůni, ale zamilujete si konzistenci: díky mandlovému, jojobovému, olivovému oleji, mandlovému vosku a třeba ještě oleji z pšeničných klíčků vznikla lehká emulze, která se skvěle roztírá bez bílého filmu, přitom pokožku pěstí, chrání, vyživí a neumastí - lze jej tak použít i na obličej! Je balen bez plastu, v kartonovém papíru a hliněné lahvičce. 
Pokud preferujete opalovací oleje, značka Biosolis nabízí Hydratační a sublimační opalovací olej SPF20 s certifikátem EcoCert. Kromě obličeje jej používám na celé tělo, zvláště nohám olej sluší, a překvapil mě spolehlivou ochranou téměř po celý den. Jsem ten typ, kterému SPF 20 bohatě stačí, zvláště na pobíhání po městě, a tak si v něm jedu už druhé léto!
Často ve výběru kosmetiky sahám po dětské verzi, jelikož jde o výrobky pro tu nejcitlivější možnou pleť. Weleda Dětské mléko Sensitive SPF 30 nabízí tělové mléko bez parfemace, které se zpočátku může zdát jako příliš bílé, ale pro svou konzistenci - kdy se jedná o mléko, nikoli tuhý krém - jej bezproblémů zvládnu rozetřít bez bílého filmu. Neulpívá na pokožce a hned po natření se mohu obléct. Chránil mě po celý den. Jako pečující látky obsahuje kokosák, bambucké máslo a slunečnicový olej. 
Naturalis Bio aloe vera gel mi nesmí v lékárničce chybět už dlouhá léta. Jistě jsem o něm několikrát psala. Je zařazen do opalovací péče, jelikož dokáže rychle zregenerovat spálenou a loupající se pokožku a poskytnout jí úlevu i tím, že chladí. Já se nespálila - díky opalovací péči - už řadu let, ale mockrát se mi osvědčil při hojení puchýřů, rozbitých kolen, rozdrápaných strupů a dalších bolístek. Nevysuší, ale zatáhne a zahojí! 

Doufám, že vám některé tipy budou užitečné! 
Krásné léto, 
LvK

Žádné komentáře:

Okomentovat