Odličovací rituál: hydrofilní oleje a květové vody


V odličování a čištění pleti razím stále stejný názor, který se léty nezměnil: tedy že nejšetrnější odličování, které nijak nenarušuje kožní film, je oleji. Nebo klidně olejovými balzámy s dočištěním například květovou vodou či tonikem. 

Nepoužívám přitom vatové tamponky, které svádějí k tomu přitlačit pokaždé, když řasenka nejde dolů. Vždy nanáším pár kapek oleje na vlhkou pleť a jemně prsty vmasírovávám, čímž se rozpouští jak nečistoty rozpustné ve vodě, tak v tuku a tím i řada voděodolných a neslíbatelných líčidel. Konjak houbičkou pak odstraním nečistoty a jedním tamponkem jen dočistím květovou vodou. 

Období s rouškou mě pak přimělo změnit pleťovou péči - nejdříve se mi pod rouškou dělal lišej, nyní zase pokaždé, když roušku nasadím, vykvete nějaká velká "radost" v podobě akné. 

Z odličovacích olejů pro normální až sušší pleť jsem tak přešla na hydrofilní oleje pro aknózní pleť. 
Hydrofilní oleje? Ano! Skvěle odlíčí, vyčistí, nevysuší a pro použité emulgátory se smyjí, aniž by po nich pokožka zůstala mastná. Jsou tak prakticky multifunkční - lze jimi nahradit i klasické mýdlo či sprchový gel. Éterické oleje v nich obsažené pak v malém množství zůstávají na povrchu pokožky a tam stále působí i po umytí. 

Zkuste si HY olejem umýt ruce či jej vzít do sprchy, po použití nezůstanete mastní, a přitom pokožka bude dokonale vláčná, vyživená a nebude potřebovat dalšího mazání. 

1. krok k odlíčení - hydrofilní olej na vlhkou pleť. Vytvoří emulzi, která dokonale vyčistí, přitom nenaruší kožní film. 
2. krok - květová voda, kterou pleť jemně dočistím! 


Hydrofilní oleje v péči o aknózní pleť


Mastné a problematické pokožce se často doporučují mýdla, která mají pomoci s nadměrnou tvorbou kožního mazu tím, že pleť vysuší. Nikdy jsem toho příznivcem nebyla. Ale vsadila jsem na hydrofilní olej Nobilis Tilia s tea tree. Úleva přišla už po prvním večerním rituálu, kdy do rána vyschly veškeré boláčky a daleko rychleji se tak nastavil proces hojení. 

Hydrofilní olej považuji za první krok k péči o pleť všeobecně. Teprve až po správném odličování by měl na řadu přijít výběr pleťové péče. Často investujeme hodně peněz do úžasných krémů a čištění pleti příliš neřešíme. 

K závěrečnému dočištění sahám po Květové vodě z heřmánku, která rovněž podporuje rychlejší hojení zánětlivých míst. Pomáhá i při podrážděné pokožce! 

Hydrofilní oleje v péči o suchou a zralou pleť


Až donedávna jsem přitom používala hydrofilní olej s Růží a mimózou, který mimořádně voní, regeneruje a pro změnu pěstí pleť normální, sušší a zralou. Ocení jej i pokožka citlivá, spálená od sluníčka i pokožka dehydratovaná. Svou vůní pak udělá z odličování voňavý rituál, který lze podpořit květovou vodou z růže. 

Květová voda je hydrolátem - v tomto případě - růže damašské a neobsahuje žádné další složky, alkohol ani konzervanty. Lze ji tak použít na mnoho způsobů: k osvěžení, k dočištění pleti, k zafixování make-upu, dá se dokonce i pít či jí dochutit limonády, je prospěšná i ve formě obkladů a je určená i pro tu nejcitlivější pleť - takže klidně i pro miminka. 


Znáte hydrofilní oleje od Nobilis Tilia? 
Který máte nejraději?
LvK

2 komentáře:

 1. Dobrý den, Lucie,
  díky za váš příspěvek o čištění pleti. Když jste zde psala kdysi o tomto tématu článek, zmiňovala jste rovněž hydrofilní oleje, tenkrát jsem o nich slyšela poprvé - inspirovala jste mě a já je od té doby používám taky, myslím, že jsou opravdu výborné! Opravdu velmi mě těší, že jste se k tomuto tématu teď vrátila, protože s postupujícím časem člověk zákonitě přemýšlí, jestli už jste mezitím neobjevila lepší metody či druh výrobků. A tak jsem ráda, že opět znám vaše aktuální stanovisko.
  Používám rovněž hydrofilní oleje od NT, měla jsem taky levandulový a byl skvěle protizánětlivý, teď mám neutrální a jsem taky spokojená. Vyzkoušela jsem ještě také čistící balzám od Inlight - není to přímo olej jako takový, ale je na olejové bázi, no a ten je prostě úžasný (v podstatě asi jako všechny výrobky od InL, jen pro tu cenu - i když k poměru ke kvalitě určitě adekvátní! - si je nelze dovolit permanentně).
  Ráda bych se Vás zeptala, co si myslíte o pleťových vodách - mám ji teď zrovna také z růžové řady od Nobilis Tilie. Používám hlavně květové vody a nedávno jsem se rozhodla zkusit i tu pleťovou, ale pořád si nejsem jistá, jestli nemůže příliš narušit ochranný kožní film?
  Děkuji předem za odpověď. Ať se Vám daří, Váš blok pravidelně sleduji a Vaše názory a doporučení respektuji. Díky! :)
  Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Markét,
   to mě velice těší, děkuji za komentář. Ano, o hydrofilních olejích tu nepíšu prvně, vlastně jsem na nich začínala a teď, když se mi spustilo akné, jsem potřebovala něco hodně protizánětlivého, takže jsem sáhla po tea tree a znovu si vzpomněla, jak jsou hydrofiláci super :-)

   A co se týče pleťových vod - ty od Nobilis Tilia neznám, ale všeobecně je mám ráda. Tonizují o trochu víc než klasické květové vody. Jediné, na co si tam asi dávat pozor je množství alkoholu. Já mám vyzkoušeno, že jak je 10%, tak už mě to stahuje, vysušuje a pálí. Nobilisku nějakou dobu prodávala a jejich pleťové vody byly oblíbené a hodně prodávané, tak věřím, že budou vyhovovat :-)

   Vymazat