Jeďte na dovolenou místo mě: 6 tipů kam v RakouskuO následujícím víkendu bych bývala vyrazila na dovolenou tam, kde to mám nejraději: do Rakouska. 
Přestože už budu tou dobou bez sádry, rozhodně si ještě nějakou chvilku pořádný výšlap odpustím. 
Ale! Jeďte místo mě! Do Rakouska jezdím od dětství a ráda se na některá místa opakovaně vracím. Kdybyste tak nevěděli, kam se u našich sousedů vydat, aby vás to vážně vzalo za srdce, házím sem veškerá doporučení (a budu doufat, že si to užijete i za mě!)Vodní zámeček Ort

Poprvé jsem jej navštívila jako holka, ale před mnoha lety se vrátila. A vodní zámeček Ort byl snad ještě krásnější, než jsem si jej pamatovala. Působí, jako by stál uprostřed jezera (ve kterém se můžete vykoupat) a je to romantické místo snad v každou roční dobu. Pokud si v létě počkáte na západ slunce, už tam možná budete chtít zůstat. 

Hallstatt a Solná komora

Projet si znovu okolí Solné komory, která je plná jezer, toužím zase už dobrých pár let, stejně jako Hallstatt, nejmalebnější a nejfotogeničtější město Rakouska. Vlastně už ani nejsem schopná vyjmenovat, co všechno jsem navštívila, protože je celý region natolik půvabný, že jsem vždycky zastavila tam, kam mě zrovna srdce táhlo. A vždycky to byla nádhera!

Nikolaihof a Wachau

Wachau je velice slunečný region na Dunaji, který ukrývá mimo jiné i známý Nikolaihof a biodynamické vinice, kde vzniká stejnojmenné víno i biodynamická kosmetika dieNikolai. Když zavítáte do Nikolaihof restaurace, pochutnáte si nejen na víně, ale i na lokálních a sezónních dobrotách. Statek z 15. století stojí na základech z časů starého Říma, plně zachován je pak antický vinný sklípek, kde se dodnes víno uchovává. Přímo uprostřed celého dvorečku pak roste obrovská lípa, jejíž květy se používají jako jedna z hlavních ingrediencí do kosmetiky. Zážitek tak budou mít nejen gurmáni a vinaři, ale i milovníci kosmetiky a přírody. Ta tu totiž vypadá a voní docela jinak! 

Klášter Melk

Pokud už budete ve Wachau, nesmí vaší pozornosti uniknout klášter Melk. Je to impozantní barokní stavba a například z výzdoby a interiéru kostela přechází zrak. Prohlídnout si můžete i jednotlivé místnosti nebo si projít celé opatství opět s výhledem na úžasnou přírodu Wachau. 

Krimmelské vodopády

Přesto, že jsou to nejvyšší vodopády Evropy (a taky jedny z nejkrásnějších), příliš je neznáme. Navštívila jsem je prvně jako devítiletá a od té doby se tam podívala ještě několikrát. Stezka podél kaskádovitých vodopádů nebyla náročná ani pro dítě, poměrně rychle se tak dostanete na samý vrchol vodopádů, i když je možná škoda pospíchat. Zastavit a vyfotit se můžete na každé kaskádě. Když si to dáte v horký letní den, budete příjemně osvěženi a nebude potřeba pláštěnek. Nahoře si pak můžete dát oběd nebo pivo a kochat se naprosto neuvěřitelnými výhledy na přírodní scenérie.

14 let rozdíl 


Pension Mühlhof 

Pokaždé, když jsem vyrazila k vodopádům, ubytovala jsem se v maličké horské vesničce v Pension Mühlhof. Je to velice příjemné a rodinné prostředí, kde paní majitelka peče ty nejlepší buchty a koláče na snídani a to v nádherné typicky rakouské vísce obklopené horami, na které se můžete dostat jednoduše lanovkou či po svých. Celé okolí je opět natolik půvabné, že se vám nebude chtít vracet. Navíc můžete zajít do nějaké místní hospůdky, kde místní prvotřídně vaří! 

Co sbalit s sebou na cesty (a nepřidělávat odpad)? 

Loňský rok jsem cestovala jen se všemi vzorečky kosmetiky, které mi kdy někdo dal nebo přidal k objednávce. Sama nemám vzorky ráda, a tak se mi ulevilo, že většinu zásob jsem zvládla upotřebit a můžu si brát na výlety co možná nejvíce bezobalových věcí. Zvlášť pokud jsem v přírodě. Patří k tomu i frusack sáčky na ovoce a zeleninu, když vyrážím na piknik, povoskované ubrousky, do kterých lze zabalit svačinu nebo tuhá mýdla, šampony a kondicionery. Přeju šťastnou cestu, 
LvK


1 komentář:

  1. Rakousko je kouzelné! Mrzí mě, že zatím neznám dost Hallstatt, ale Solná komora jako taková je parádní! Melk se mi taky líbí, ale zato Krimmelské vodopády zklamaly. Jsou sice velké a krásné, ale všude šíleně lidí. A přitom jsou v okolí i hezčí, kde je mnohem příjemněji a neplatí se vstupné (nebo alespoň ne takové).

    OdpovědětVymazat