Mých 5 předsevzetí pro nový byt: květiny, přírodní materiály a další vybavení

1. KeepCup 2. Vlněná přikrývka 3. Lněné ubrousky Sunshine 4. Ručník organická bavlna 5. Povlečení Simple 6. Snídaňová sada prkének 7. Uashmama tašky na tříděný odpad 8. Food Huggers 9. Kytky od potoka


Čeká mě stěhování. Po třech a půl letech se loučím se svým milovaným bytem, kterému jsem něžně říkala budoár, kde jsem pořádala spoustu sedánků a večeří s přáteli - přestože neměl jídelní stůl - a kde byla postel na nebesích a spaní v patře mě tak chránilo před celým světem. 

Byl to takový můj single pokojíček, i když to byl byt dost velký pro dva a i když jsem třeba ani single nebyla. Prostě to byla natolik moje srdeční a dívčí záležitost, že jsem si sem nikdy nikoho nastálo nepustila. A teď se spolu pomalu loučíme a já se pomalu začínám balit, protože roztřízeno už mám z karantény!

Na nový prostor se však velice těším. 
Budou to takové nové začátky. A abych si do nového bytu netahala stejnou atmosféru, kterou budu mít spojenou pouze s tímto bytem, dala jsem si pár předsevzetí, která hodlám dodržet: 

  • Květiny
Po mnohaletém snažení odcházím z bytu s jedním kaktusem a jednou kytkou. Zbytek zeleně mě dříve či později opustil, i když bych odpřísáhla, že péči měl prvotřídní. Protože se mi však květiny v bytě líbí, zařekla jsem se, že se to s nimi naučím. Minimálně se o to pokusím. Jako posvěcení mého předsevzetí beru fakt, že se v okolí otevřelo nové krásné květinářství. Zatím jsem pořídila květináče! 

  • Přírodní materiály

Jelikož budu kupovat komplet vybavení, protože nemám prakticky ani kus nábytku, vezmu to z gruntu. Rozhodla jsem se pro čistě přírodní materiály - futon, matraci z vlny, bavlny a kokosových žní, lněné povlečení a nejrůznější přehozy a hřejivé vlněné peřiny. Jelikož jsem největší zmrzlík, co běhá po světě, a trvá mi dlouho, než se prohřeju a než prohřeju své prokřehlé končetiny, a tedy i kdy slastně usnu, maximálně vlnu užiju. Je to úžasný materiál - v zimě hřeje, přitom odvádí veškerou vlhkost, takže se člověk nebudí zpocený. V záloze mám ještě klasické péřové peřiny, což mám spojené s dětstvím, ale zatím u mě vyhrává vlna. 

  • Zero-waste kuchyně

O co možná nejméně odpadu se už dlouho snažím. Igelitky mi prakticky zmizely z bytu, stejně jako jednorázové pytlíčky na ovoce a zeleninu. Tam už dlouho používám Frusack sáčky, na chlepa pak lněný sáček, kde pečivo neplesniví. Vyměnila jsem rovněž jednorázové ubrousky, teď chci více používat povoskované sáčky na zabalení svačiny (či jídla na lince) anebo Food Huggers kryty na ovoce a potraviny. Plus nakoupit dřevěná prkýnka a další radosti. Což mi připomíná, že se musím podívat ještě po pánvičce, která je - společně s jedním hrncem - jediným mým nástrojem na vaření. V mém případě bych to spíš měla nazvat zbraní. 

  • Ložnice bez počítače

Chci si zároveň uchovat pravidlo, že každá místnost má svou funkci. Například že ložnice je místo odpočinku a rozhodně tak do ní nepatří počítač nebo televize. Zvlášť počítač v mém případě znamená jediné - práci. Každá místnost tak musí být jasně oddělená jak dveřmi, tak funkčností. Kde se relaxuje, tam nesmí být žádný rušivý element. A kde se pracuje, tam nesmí být žádný relaxační element. 

  • Nádobí po dvou kusech

Teprve nedávno mi došlo, že mám hrnečky, talíře i talířky často jen po jednom kuse. Do svého budoáru jsem vždy kupovala po jednom kuse, sama to moc nechápu, ale vážně má tenhle byt tu single energii. Pravda, skleničky na víno mám spárované. Teď je ovšem ten správný čas nakoupit komplet nádobí, nejen skleničky na víno! Výběr je poměrně široký a plánuju to řešit až jako poslední krok. 

Budu tak ráda, pokud mi do komentářů napíšete tipy na udržitelné doplňky do domácnosti.
Vítáno je opravdu cokoli. Skoro cokoli. 
LvK

1 komentář: