Velký test přírodních deodorantů: Které vítězí v horkých letních dnech?


Každoročně dělám průzkum a velké testování přírodních deodorantů, které spolehlivě fungují i bez solí hliníku a syntetické parfemace. Jen přeci je deodorant něco jako zubní kartáček: základ každodenní hygieny! Kromě toho, že nás mají chránit proti rozkladu bakterií po celý den a tím zabraňovat nepříjemnému zápachu, mají být zároveň zdravé a nijak nenarušit vůni parfému. 

Letos jsem si vybrala 5 nadějných kousků a jedním z požadavků bylo i to, aby nezanechávaly na oblečení bílé mastné skvrnky, což se stává u krémových deodorantů. Zvolila jsem tak roll-on deodoranty a spreje. Všechny tento požadavek "beze skvrnky" splnily. Některé však uspěly více, některé méně. 
O solných deodorantech Urtekram jsem tu v průběhu času už několikrát psala. Patří totiž mezi to nejlepší, co přírodní kosmetika nabízí a nespočítám už, kolik Urtekram deodorantů jsem za těch pár let vypotřebovala. Urtekram patří mezi osvědčenou klasiku: roll on deodoranty jsou založené na minerální soli z kamence, jež na pokožce zanechává vrstvu soli: ta lehce vysušuje, přitom nezabraňuje pocení, ale dokonale dezinfikuje a zabraňuje množení bakterií. Znám všechny vůně Urtekram deodorantů, neznala jsem poměrně novou Matcha, která mi učarovala svou příjemnou nevtíravou, přesto výraznou vůní. Jak jsem milovala růži nebo tea tree, tak teď to vyhrála matcha! Urtekram deodoranty rovněž obsahují šťávu z aloe vera, která pečuje o citlivou pokožku podpaží! Za mě tedy vítěz!
Jelikož mi dlouhodobě fungují Urtekram solné deodoranty, tak když před pár lety značka uvedla luxusní řadu Morning Haze, jejíž součástí je i krémový deodorant, nechávalo mě to v klidu. Jak to není solný deodorant, tak to nechci. A chyba lávky! Nenajdeme tu sice kamenec, ale zato třeba zinkovou sůl, která podporuje přirozenou mikroflóru pokožky, nenarušuje její pH a účinně pomáhá zabraňovat rozkladu bakterií. 

Krémový deodorant neničí oblečení, přitom je velice pěstící a i v tomto případě musím chválit. Obsažené extrakty například z černého bezu či brusinek mají antimikrobiální účinky, kyselina hyaluronová se postará o hydrataci pokožky. Vůně je jemná, nevtíravá, prakticky neutrální.
Od Benecos deodorantu jsem, říkám upřímně, příliš nečekala. Poměrně levný deodorant mě však překvapil jak složením, tak vůní a hlavně účinkem. Pravda, největší zátěžovou zkouškou je pro každý můj deodorant zimní období, kdy naklušu ze zimy ve třech vlněných svetrech do vyhřáté kavárny či tramvaje a začnu se potit. Teď v létě, kdy nejsou velké výkyvy v teplotě vevnitř a venku, tolik zabrat nedostávají, přesto Benecos zvládl celý den horkého letního počasí. Voní svěže, ovocně a velice příjemně! 
Za mě poměr cena/výkon skvělý!Zato od GRoN, vyšší řady Benecosu, jsem čekala daleko víc. Příjemná ženská vůně, ale nelze na ni spoléhat celý den, spíš brát deodorant jako příjemně osvěžující body sprej, který díky extraktu z granátového jablíčka a měsíčku lékařského příjemně voní a nechává pokožku vláčnou, hydratovanou a lehce i provoněnou. Deodorant obsahuje šalvěj, vynikající bylinku proti potivosti, a triethyl citrate, rostlinný ester napomáhající štěpění složek potu, leč bohužel. Možná u někoho méně potivého, ale ne u mě. Aby bylo mé testování úplné, nemohla jsem zapomenout na muže, resp. na pánské deodoranty, které často sama používám. V GRoN deodorantu Essential najdeme konopný olej, meduňku, mátu, šalvěj a opět triethyl citrate, který štěpí složky potu. Oproti ženské verzi už mi přijde jen přeci o něco silnější, což kvituji, přesto jsem potřebovala aplikaci během dne zopakovat. Jako osvěžení do kabelky fajn, ale nikoli pro perný stresový den. Tam se vrátím k prvním třem deodorantům, co to opravdu zvládnou! 

Znáte některý z těchto deodorantů?  
Máte vyzkoušené? 
LvK


Žádné komentáře:

Okomentovat