Nová zero-waste kuchyně

Už bydlím!
Celé velké stěhování a vybalování trvalo dva dny, měla jsem úžasné pomocníky, a nadšením jsem se pustila do krabic okamžitě. Jestli je na stěhování něco příjemného, pak to, že si můžete znovu všechno přeskládat, vymyslet starým věcem nové využití a že objevíte mnoho zašantročených pokladů, na které jste už dávno zapomněli. 

Ještě čekám na poslední kousky nábytku - židle, lavici a botník - takže zatím můžu návštěvy posadit ledatak k pracovnímu stolu, nicméně už teď si můžu oddychnout, že jsem se vešla, správně naměřila veškeré skříně a že mám ještě spoustu volného úložného prostoru. 

Zařekla jsem se však, že nevyužité šuplíky zaplňovat nebudu a naopak budu pokračovat v uvolňování prostoru tak, abych si toho - až se budu stěhovat příště - odnášela daleko méně. Když se podívám na množství svých kabelek, uvědomuju si, že mi koncept minimalismu trochu pokulhává. Vždy však jde buď o vintage poklady, anebo kvalitní kožené kabelky, o nichž jsem přesvědčená, že nestárnou. 

Co jsem však vzala z gruntu, to byla kuchyně. Konec konců - neměla jsem, kromě otvíráku na víno a pár skleniček a hrnečků, téměř žádné vybavení. Když jsem na stories dávala, že mám prkýnko a kávovar a že tím považuju svou kuchyni za plně vybavenou, ani jsem příliš nepřeháněla. Ještě tajně doufám, že zdědím kávový servis po babičce, o čemž babička zatím neví, a pak budu komplet. Jinak jsem se chtěla držet co možná nejvíce zero-waste vybavení a udržitelných materiálů: 

 • Propadla jsem Food Huggers uzávěrům, které chrání zeleninu a ovoce před osycháním a plesnivěním. Poslouží i jako zátka k nápojům či jogurtům, prodlužujou čerstvost potravin a předcházejí tak zbytečnému plýtvání jídlem. 
 • Pořídila si lněné utěrky. Kromě úžasného materiálu mají ještě jednu super vlastnost - skvěle leští sklo! 
 • Lněný mám i sáček na chleba, který v něm neplesniví, když na něj náhodou zapomenu.
 • Objevila jsem povoskované sáčky, které suplují běžné mikrotenové sáčky na svačinu nebo fólie na zakrytí jídla. Nic z toho teď už nepotřebuju.
 • Frusacky, samozřejmě, Frusacky. Dala jsem si za předsevzetí lépe a zdravěji jíst, takže více ovoce a zeleniny (teď v létě to jde samo!), a tak se další pár Frusacků bude hodit!
 • Slámová brčka! Narozdíl od umělohmotných nejsou katastrofou pro životní prostředí a narozdíl od papírových v nápoji nezměknou.
Zero-waste kuchyně

Na něco dalšího jsem zapomněla? 
LvK

2 komentáře:

 1. A co třeba kuchyňské utěrky z cukrové třtiny,houba na nádobí Ecoforce,houbička na mytí
  ovoce a zeleniny Loofco? Přeju Vám,aby se v novém domově dařilo,abyste se tam vždycky
  ráda vracela,prostě,aby bylo fajn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc! Houbu na nádobí už jsem vyměnila vlastně před pár lety, proto o tom ani nepíšu. On je to takový dlouhodobý proces :-)
   Ale přiznám se, že houbičku na mytí ovoce a zeleniny vůbec nepoužívám, mám na to jen jemný přírodní prášek, kterým je oplachuji :-)

   Vymazat