Velký test přírodních opalovacích krémů 2021

Čeká nás za letošek první skutečně tropický týden s teplotami nad třicet stupňů. 
Osobně se toho nemůžu dočkat!
Jako každý rok od jara testuji nové přírodní opalovací krémy napříč značkami. Než si ale letos představíme mé favority, pojďme si - zase a znovu - zopakovat zásady zdravého opálení: 

Jaké jsou rozdíly mezi přírodními a syntetickými filtry? 
A mezi UVA a UVB záření? 
Podle čeho vybírat opalovací krémy a kde sehnat péči bez nano-částic? 

Nejsem úplně zastánce celoročního mazání se krémy s SPF, zvláště pak s chemickými filtry. Jednak je tu potřebná produkce vitamínu D, který nám zvláště v zimě chybí, a jednak i proto, že pokud si hýčkáme kožní film, který se mimo jiné stará i to, jak moc je naše kůže propustná, jsme mnohem odolnější nejen vůči slunečním paprskům. 

Jakmile však sluníčko na jaře vysvitne, je čas se začít mazat. Opalování je druhou stranou péče o pleť a tím urychluje jak předčasné stárnutí pleti, tak i vznik pigmentových skvrn. O rakovině kůže ani nemluvě. Krémy s UV filtry pak nejsou záležitostí pouze dovolené u moře, ale každodenního života i v našich podmínkách. 

UVA záření

Proniká do pokožky hlouběji než UVB záření a je zodpovědné za předčasné stárnutí, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Nezpůsobuje spálení, ale ovlivňuje elasticitu pleti. 

UVB záření

Způsobuje hnědnutí a samozřejmě i zarudnutí a případné spálení kůže. Dává se do souvislosti s rakovinou kůže.

SPF

Většina opalovacích krémů odfiltrovává a chrání před UVB paprsky, které - narozdíl od UVA paprsků - částečně filtruje už ozónová vrstva. Údaj o SPF tak automaticky neznamená, že nás krém chrání i před UVA paprsky. Aby toho nebylo málo, máme tu ještě opalovací krémy s přírodními a syntetickými filtry. 

Syntetické filtry (např. oxybenzone, octinoxate...) pronikají do těla, a tak vám každý výrobce řekne, že musíte počkat 20 minut, než vyběhnete na sluníčko. Oxybenzone se podle amerických výzkumů objevil v mateřském mléce až u  96% žen, což je dost alarmující číslo. Mluví se o něm totiž jako o hormonálním disruptoru, který ovlivňuje tvorbu estrogenu. Přemíra estrogenu v ženském těle je pak zodpovědná za mnoho problémů jak s cyklem, tak plodností. Když k tomu přičteme, že u syntetického filtru vzniká působením vysokých teplot chemická reakce, je nasnadě, že raději sáhneme po bezpečnější alternativě: 

Přírodních filtrech! Přírodní filtry (Zinc Oxid, Titanium Dioxide) se naopak do těla nevstřebávají. Ihned poté, co se jimi namažete působí jako zrcadlo a sluneční paprsky odrážejí. Chrání navíc před UVB i UVA zářením. Ale aby to nebylo moc jednoduché, je tady téma nano-částic. Ty mohou být tak malé, že projdou buňkou kůže a nikdo dodnes pořádně neví, kde se v těle ukládají. Tělo je totiž přirozenou cestou vyloučit nedokáže. 

Jaké opalovací krémy tedy hledat? 

Za mě určitě s přírodními filtry a bez nano-částic. Jestli máte přírodní opalovací péči stále zafixovanou jako šíleně tuhé bílé zinkové masti, které nerozetřete ani za pomoci dalšího páru rukou, pak vězte, že tyhle doby jsou naštěstí už dávno pryč. V nabídce je nepřeberné množství kvalitních, zdravých a příjemných krémů a sprejů, co nezanechávají bílý film na kůži, jsou voděodolné, s jemnou vůní nebo klidně i hypoalergenní. 

Moji oblíbenci na léto 2021:

Na tělo:

Nobilis Tilia: Opalovací mléko SPF 30

Novinka Nobilis Tilia
si zaslouží pozornost - díky krémové konzistenci se tohle opalovací mléko doztracena roztírá, přitom nezanechává pokožku suchou či šupinatou: je naopak vláčná na dotek. Zkoušela jsem nanášet i na obličej před líčením, chrání bezvadně po celý den, pleť nezatěžuje, trochu lesku, který zanechává, lehce zapudruju. Během dne nestéká, je i potu odolný. 

Alphanova: Opalovací krém ve spreji SPF 50 rodinný v recyklovaném obalu

Značka Alphanova pro letošní rok vylepšila složení tak, aby po sobě krémy nenechaly jedinou bílou skvrnku. Krém ve spreji s vysokým SPF 50 je vhodný i pro děti, je spíše sušší, ale rozetřela jsem jej bez problémů po celém těle, aniž bych měla mrtvolně bílé končetiny či ušní lalůčky. Nezanechává pokožku mastnou a lesklou, velice se mi tak osvědčil zvláště na krk a ramena, kde mi krémy nejčastěji umastí vlasy nebo oblečení. Nově je rovněž v hliníkovém obalu a 1% z prodeje je věnováno na ochranu korálů ve Středozemním moři.

Na obličej: 

HYNT SUN PREP Širokospektrální ochranná péče SPF 25

Tohle sérum vlastně není klasický opalovací krém, nýbrž pleťové sérum nabušené řadou hydratačních složek s SPF 25. Samotnou mě velice příjemně překvapilo: měla jsem pocit, jako bych si dávala na tvář vyhlazující bázi pod make-up: pleť byla vláčná, nemastná, vyhlazená. O bílých stopách nemůže být ani řeč: není tam ona bílá vrstva, kterou by bylo potřeba rozetřít. Přitom SPF 25 je pro většinu z nás zcela dostačující ochranou v každodenním životě. Pokud zrovna hledáte sérum/denní péči na léto, tohle je jasná volba! 

Alphanova opalovací tónující krém světlý SPF 50+

Sháníte opalovací krém, který by zároveň nahradil BB? Zkusit můžete i tónující krém od Alphanova s SPF 50+. Když mi dorazil, bála jsem se, že bude příliš tmavý, pravdou ale je, že jsme si sedli. Stačí maličko a okamžitě sjednotí pleť. Drží celý den, nestéká, je i potu odolný. Odstín sedl mně - olivové pleti - a sedne i lehce tmavším typům. Úplně si nejsem jistá, zda ho mohu doporučit velice světlé porcelánové pleti, která vyžaduje ty nejsvětlejší odstíny make-upu. Pokud to ale není váš případ, nebála bych se ho! 

ALGA MARIS BIO tonovací krém s faktorem SPF 50

O značce Alga Maris jsem tu v minulých letech hodně psala. Velice se mi líbil jejich tónovací krém Beige, který je sušší, skvěle se s ním pracuje i pod make-up a drží po celý den i v těch největších vedrech. Letos přibyla novinka, odstín, který potěší ty největší bledulky - Ivory. Je to snad nejsvětlejší odstín, který jsem zatím na trhu viděla, na mě je světlý až příliš, je ale perfektní volbou pro blondýnky s porcelánovou pletí, které těžko hledají mezi tónovacími opalovacími krémy, co by jim sedlo! 

Doufám, že vám tento článek bude aspoň trochu nápomocný! 
Krásné léto, 
Lucie

1 komentář:

  1. Díky moc za zajímavé tipy! Láká mě nobilis tilia, mají vždycky kvalitní výrobky, takže asi vyzkouším, jinak mě letos okouzlil capital soleil od vichy, je to tedy s hodne vysokym faktorem, ale mě vyhovuje, protože se snadno spálim navíc teď mají být vedra, taky přeji krásné (bez covidove) léto

    OdpovědětVymazat