Letní krása Stockholmu

Pamatuju si, jak jsme na hotelovce, ve třídě, kam jsme chodili na angličtinu, měli na dveřích plakát Stockholmu z ptačí perspektivy. Město na vodě mě uchvátilo okamžitě a nikdo z učitelů se pak nemohl divit, že jsem o hodinách nedávala pozor. Tam někde jsem si řekla, že se do Stockholmu podívám a upřímně: trvalo mi to příliš dlouho. 

Zpětně si říkám, že Stockholm, resp. Skandinávii jsem si měla prosadit už minimálně před deseti lety. Že jsem tam tentokrát vyrazila tak bylo naprosto spontánní rozhodnutí, kdy už jsem nechtěla čekat. A myslím, že žít z toho budu ještě dlouho: nezažila jsem snad krásnější místo, i když si uvědomuju, že třeba v prosinci bych mluvila nejspíš jinak. Teploty mi přály - neklesaly pod příjemných pětadvacet stupňů, naopak místy atakovaly třicítky. 

Pořád jsem tak trochu v přístavu, pořád si tam čtu knížku na lavičce, pořád rozjímám nad krásou místa. U Stockholmu rozhodně platí, že je dobré nasadit pohodlné boty a aspoň tu centrální část si celou projít. Díky tomu narazíte na všechny památky i atrakce, které doporučují v průvodcích, plus ještě něco, co vás osobně třeba chytne za srdce. Stockholm je určitě město, kde se vyplatí zaplatit si vyhlídkové cesty lodí (včetně jejich MHD). Já si je dávala i několikrát denně, bylo to poznávání z druhé, méně známé a méně turistické strany. 

A je dobré mít se na pozoru před second handy, o nichž nám toho Google sice moc nepoví, o to zajímavější kousky tam můžeme najít. Myslím, že bych se vyhledáváním skvělých kousků z druhé ruky mohla živit. Vy byste mi jen nadiktovali požadavky, předali kartu a já se vydala za nosem. Na sekáče už ho mám trénovaný a občas se až divím, do jak obskurních uliček mě zavede jen proto, že tam je malý zapadlý obchůdek, kde na mě čeká přesně to, co potřebuju.

Ze Stockholmu jsem si přivezla letní kalhoty ze 100% tencelu, kožené šortky, které jako by mi šili na míru a halenku z hedvábí, jíž si zřejmě někdo spletl s polyesterem, jinak si neumím vysvětlit, že stála méně než deci a půl bílého vína v restauraci. 

A tak i když jsem Stockholm objevila relativně pozdě, musím doufat, že budu mít ještě spoustu příležitostí ho navštívit. A možná už je na čase objevit i další krásy Skandinávie. 

Nějaké doporučení? 
Jaké místo uchvátilo vás? 
LvK2 komentáře:

  1. Lucie, krásné fotky, opravdu nádherné, na severu Evropy jsem nikdy nebyla a po těchto fotkách me to láká ještě mnohem víc, jsem rada, že se vám tam libilo!!!!

    OdpovědětVymazat
  2. Doporučuji region Dalarna ve středním Švédsku s nádhernou přírodou a dodnes dodržovanými lidovými tradicemi. A tamní hudba...

    OdpovědětVymazat