Rok pravidelného cvičení. S čím mi jóga (ne)pomohla?

Znáte ty příběhy lidí o tom, jak během roku kompletně změnili svůj život - přestěhovali se do zahraničí, našli si novou práci, nového partnera, stihli svatbu nebo minimálně dítě...? 

Jo. Tak přesně to já NEJSEM. 
Mým největším úspěchem a zároveň největší změnou posledního roku je asi jen to, že jsem v květnu 2021, kdy se po covidu otevřela všechna fitka, začala pravidelně cvičit. V životě kavárenského povaleče, jenž má z veškeré fyzické námahy kopřivku, je to však změna přímo životní. 

Cvičím v průměru 4x týdně. Prvních 5 měsíců jsem chodila téměř denně do fitka, 7 měsíců potom na hodiny jógy, ve kterých stále pokračuji a dokonce jsem si předplatila další rok.

Před rokem jsem do toho šla s tím, že za tři měsíce se tělo začne zpevňovat, po půlroce se začne tvarovat a do roka budu pevná jako skála. Mno. Kdybych se byla bývala nafotila PŘED a PO, sotva byste na mně poznali nějaký rozdíl.

Co pro mě tedy především jóga (ne)udělala? 

➖ problémové partie (tedy v mém případě zadek a stehna) se nehnuly a nezpevnily ani o píď, což bylo to hlavní, co jsem od toho očekávala. Zadek je beze změny, stehna se stále klepou jak kus sulcu, snad jen celulitida se trochu zjemnila. Možná to budou ty blahodárné stojné polohy a možná kosmetická péče. 

➕ bezproblémové partie (bříško, pas) však doznaly změn. Pevný střed těla se začíná projevovat a moje břišáky mile rýsovat. 

➖ stále ještě nemám dostatek svalů v horní části těla a dopracovala jsem se k akutní bolesti levého ramene. Tam má však pomoci fyzioterapie. 

➕ bolesti krční páteře prakticky vymizely, což je u sedavého zaměstnání velké plus. Odezněly už po pár měsících intenzivního cvičení. 

➕ když jsem si před 2 lety zlomila kotník, smiřovala jsem se s tím, že už mě bude navždy tak trochu bolet a otékat při změně počasí. Natékal rok v kuse. Když jsem začala cvičit, neudržela jsem se na levé noze ve stojné pozici, byla pořád příliš slabá. Teď už kotník nenatéká, nijak nebolí a stoj na levé noze už zvládám bez větších problémů. 

➕ jsem daleko flexibilnější a mobilnější, než jsem byla před rokem. Daleko méně zkrácená. Krásně jsem povolila a otevřela kyčle a hrudník. 

➖ zato nohy stále nejsem schopná pořádně dopnout. Tady se žádné pokroky nekonají. 

➕ byť mě jóga nebaví a odpočítávám každou minutu do konce hodiny, dělá mi dobře a tím se stává snesitelnější. 

➕ naučila jsem se chodit poctivě a pravidelně a díky tomu, že mám jógové studio hned vedle baráku, tak ani nemám výmluvu, proč nejít. Naučila jsem se nebejt líná. 

K velké nelibosti všech kavárenských povalečů tak musím konstatovat, že mi jóga dělá dobře a budu v ní muset pokračovat, jinak zchátrám.

A ne, nemyslím si, že jóga odstartuje nějakou další velkou životní změnu. Stačil by mi vlastně ten pevný zadek a stehna. Ale uvidíme. Podám hlášení zase za rok!
S čím pomohla jóga vám? 
LvK

3 komentáře:

 1. Jako člověk co bytostně nenávidí cvičení a pohyb, se mi povedlo se dokopat ráno k protahovacím cvikům. Jóga to sice není, ale pomohlo to na bolení zad. Dělám to už pár měsíců a budu to dělat dál právě pro to, že záda nebolí a nechci aby začali. Hrozně ráda bych začala i s jógou akorát, že na tu jsem hrozně líná protože bydlím na vsi a nemám kam chodit. Jasně mohu si otevřít notebook a najít si online cvičení, ale to se mi právě zoufale nechce a vím, že k tomu se nedokopu. Tak aspoň chodím na hodinu se psem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto rozumím. Já se na jógu dokopu jen proto, že ji mám u baráku, protože kdyby ne, tak nejsem schopná kamkoliv dojet. Rovněž jsem zkoušela i online cvičení, ale měla jsem pocit, že tam už člověk musí umět aspoň ty základní pozice, aby je dělal dobře, protože nemá lektorku, která by ho opravila, a tak jsem to taky zavrhla. Nicméně hodina procházky se psem a cvičení na záda - to přeci vůůůůbec není málo :-)

   Vymazat
 2. Já dávám přednost online cvičení. Strašně mě nebavilo někam docházet, na určitý čas, cvičit s lidma v místnosti (nejsem asociál :) ). Je v tom velká nezávislost, cvičím kdy mám cás a chuť. Důležitá je pravidelnost a bohužel, změny na těle se dostavují velmi, velmi pomalu. Je potřeba vytrvat a nevzdávat se. Už bez toho nemůžu být :)

  OdpovědětVymazat