Knihy, které chci přečíst toto léto


Tohle léto se důkladně připravuji na cestu po Skandinávii - nacházím skandinávské interprety, hudbu, filmy a knihy a nořím se do severských detektivek, aby mě už nyní svou atmosférou přenesly do severských dálav. Díky letošní dovolené jsem toho už teď spoustu objevila. 

A byť nejsem románová a nevadí mi se u knihy trochu bát a dočíst ji na jeden zátah, abych odhalila, kdo že je vrah, málokdy odejdu z knihkupectví bez pěkného životopisu nebo knihy o módě. Šaty z hedvábí nebo dechberoucí životní příběh dokonale vyváží kdejakou krvavou scénu. 

Letošní léto jsem si tak sestavila příběhy o marnivé kráse, o velkolepých úspěších mimořádných žen (a mužů) s mistrovsky vymyšlenými detektivkami, z nichž až mrazí. A nebála jsem se ani trošky romantiky, protože jestli si někdy dát nefalšovanou červenou knihovnu (opět s trochou severu), pak je to určitě léto. 

Vytvořte si poukázku dle výběru...

Dáme knihu? 


Dáme. A přesně podle výběru. Oslovili mě z projektu Dáme knihu, kde můžete kreativně vytvořit vlastní poukázku na knihu v libovolné hodnotě a darovat ji těm, u nichž víte, že knihy milují a zároveň netušíte, co všechno už přečetli. Vyřešit tak můžete dárek pro rodinu i kamarády. Voucher si budou moc sami uplatit dle svého výběru a to v kamenných prodejnách i na e-shopech. 

Jak to funguje? 


 • Klikněte na dameknihu.cz
 • Vyberte si hodnotu poukázky
 • Vytvořte vlastní kreativní poukázku - grafiku, citát, cokoliv vás napadne
 • Zvolte si, jestli chce voucher online či zda vám poukázka má přijít poštou
 • Obdarovaný si bude moc vybrat jakoukoliv knihu, která se mu zalíbí, v mnoha spolupracujících knihkupectví a eshopech
 • A platí to i na audioknihy i e-knihy. Vyzkoušeno! 
...a vyberte si knihu...

Knihy, které chci přečíst toto léto

Ale pojďme už k mému výběru, který čtu toto léto. 

Životopisy a móda: 


Hedy Lamarr - Filmová bohyně a vynálezkyně: zajímavý životopis vídeňské rodačky a jedné z nejkrásnějších žen své doby, která se proslavila nejen v Hollywoodu, ale svou měrou přispěla i vědě a vynálezu napomáhající protinacistickému odboji. 

Marie Curie-Skłodowská - Odvaha snít: životní osudy výjimečné osobnosti světové vědy je dalším životopisem, který mi leží na nočním stolku a na který se velice těším. 

Madame Piaf a píseň lásky: kdo by neznal legendární pěvkyni Édith Piaf. Ale možná ji známe v trochu jiném světle. Kniha, která nás přenese do pařížských ulic je přesně ten typ životopisu, kde na nás dýchne nejen zajímavý životní příběh a cesta za úspěchem, ale i tamější poměry, styl a ne vždy veselá doba...

Budoucí královna - Příběh Alžběty a prince Philipa: jak nejsem přívrženec romantických pohádek, tak příběhy reálných párů, které spolu v dobrém i zlém zůstaly po celý život, hltám. Zvlášť na pozadí monarchie. A lásku královny a prince Philipa považuji za příběh století! 

Inspirace Baťa: nikoliv životopis Tomáše Bati, nicméně jednoduše shrnutá baťovská filosofie ve všem směrech. Život podle Tomáše Bati nespočíval pouze v práci ("práce tě neobejme"), ale v dobrých mezilidských vztazích, zodpovědnosti i radosti, které si tvoříme v běžném životě. Milé čtení, které i po více jak sto letech pohladí po duši. 


Detektivky:Milénium (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm & Dívka, která kopla do vosího hnízda): legendární trilogie detektivek od švédského autora Stiega Larssona, jenž se bohužel fenomenálního úspěchu svých knih nedožil. Trilogii jsem zhltla jako audioknihy při venčení Marva za necelé dva týdny. Prošli jsme s nimi dlouhé kilometry denně, až jsem ho litovala. Ale nemohli jsme se vrátit, dokud jsem "nedočetla" kapitolu. Audiokniha je zvlášť pohlcující. Dejte si, pokud ještě neznáte. 

Popel a sníh: ze Švédska rovnou do Finska, resp. do Laponska. Tuhle knihu můžete číst na pláži, je totiž tak mrazivá a tak mrazivě dobrá, že vás možná ani slunce nespálí. Přenese vás sice do krutého kraje a těžké poválečné doby, nicméně se nebudete moci od knihy odtrhnout. 

Továrna na maso: na novou detektivku Miloše Urbana jsem se těšila už dlouho. Věděla jsem, co chystá a jsem ráda, že má kniha velice kladné recenze. Kniha mě zlákala už anotací - prvorepublikovou Prahu já ráda a pražská jatka svádějí ke skvělému příběhu. Nepochybuji, že Továrnu na maso zhltnu za víkend, přesto si ji šetřím až po dovolené. Až budu opět připravená na pražský život se všemi tajnými zákoutími. Protože tohle Miloš Urban umí jako málokdo!  

Romantika: Domek v Irsku: jestli milujete irský venkov a kulinářské lekce, užijete si tu každé slovo. Romantická linka je tu na mě trochu moc jednoduchá - možná bych to lehce okořenila něčím ostřejším, než jsou vejce Benedikt - ale knížka je to na pláž jako dělaná. Navíc vás přenese do krásné krajiny, dá poznat irské mentalitě a pomalému životnímu stylu se skvělou gastronomií. 

Co letos berete za knihu na dovolenou vy? 
LvK

4 komentáře:

 1. Scarlett Wilková - Až uvidíš moře. Přečteno jedním dechem. Škoda,že ne přímo v Řecku. Doporučuju!

  OdpovědětVymazat
 2. Diky oslabenou očním nervu, který se prudce zhoršil před necelými třemi lety jsem byla nucena přejít na audioknihy, což jsem jako ohromná milovnice knih samozřejmě těžce obrecela, nicméně zit se musí i dal a za existenci audioknih jsem tedy opravdu vdecna- ale dost fnukani - v poslední době jsem si oblíbila zejména Janu Poncarovou, mam v audioverzi všechny její knihy, ale má oblíbená je Eugenie o manželce majitele plzeňského hotelu Continental Eugenii Ledecke, je to krásná a poutavá kniha a jelikož jsem plzenska rodačka, tak není co řešit. Lucie, pokud jste tedy nečetla, mohu jen doporučit, diky a krasne léto, zdravi Lucie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Lucie,

   taky teď jedu v audioknihách - tedy i v papírových, ale audioknihy poslouchám při venčení psa a daří se mi takto "načíst" aspoň další dvě měsíčně.

   A nebudete mi věřit, ale na Eugenii se zrovna chystám, taky mě upoutala. Tak jsem ráda, že mi ji doporučujete, že to stojí za to :-)

   Vymazat