Půvab Dánska


Spousta lidí mi říká, že si neumí dovolenou představit bez sluníčka a pláže. Ale na severu je to všechno taky, léto je tam krátké, ale umí být příjemné (stejně jako chladné). Loni jsem ve Stockholmu zažila i třicítky a nekonečně dlouhé dny. Jeden pán se tam se mnou dal do řeči a říkal, že Stockholm je velice slunné město a ročně má více slunečního svitu než třeba Paříž. A Wikipedie to tvrdí taky! 

Ale uznávám, že když jsme teď projížděli západní pobřeží Dánska (to východní bylo bohužel kvůli Tour de France zavřené, takže jsme nakonec skončili někde úplně jinde) a procházeli se po plážích divokého Atlantiku, hodilo se všechno, co neprofouklo. 

Takže koženou bundu či nepromokavý kabátek (a já obdivuju všechny Seveřanky, hlavně Dánky, které jsou stylové i v pláštěnce a s nonšalancí umí nosit i několik vrstev oblečení a přitom mít šmrnc) a už cestu nic nezkazí. 

Proč však miluju sever a ne jih je jednoduché - klid, ticho, čisto, netknutá příroda a především pověstný skandinávský minimalismus, styl a estetika. Možná si budu muset vzít o svetr navíc, ale nad tou krásou dánského venkova budu vždycky vrnět blahem:


LvK

1 komentář: