Sušice: Jaká místa navštívit, co vyzkoušet a kde si pochutnat

S radostí jsem přijala nabídku Destinace Sušicko, která mě pozvala na zážitkový víkend a připravila spoustu zajímavého programu: kavárenského povaleče například posadili k hrnčířskému kruhu nebo nechali vyrábět skleněné korálky. Světe div se, nikomu nebylo ublíženo. 

UBYTOVÁNÍ

Plán tak byl jednoduchý: vzít kamarádku a udělat si dámskou jízdu, když tedy opomenu Marva, který to s námi statečně zvládal, protože už se z něj klube docela hodný a klidný pes. Za skvělé ubytování děkuji Hotelu Annín, který je dog-friendly, nabízí wellness zónu s příjemně vyhřátou vířivkou a bazénem a rovněž vynikající kuchyni. Jeden z posledních srpnových víkendů byl stále turisticky oblíbený a hotel poměrně dost vytížený, i přesto tu byl božský klid a v restauraci rychlá obsluha. Určitě si v ní dejte místního annínského kapra, kamarádka zase doporučuje steak. Obě se pak shodneme na dokonalém vývaru a lívanečcích s borůvkovým žahourem jako sladké tečce na závěr. 

KERAMIKA

Z hotelu jsme se vždy vypravily za dobrodružstvím do nejbližšího okolí: například k paní Ptáčkové na keramiku. Jak jsou videa, kde vám pod rukama vzniká váza, miska nebo cokoli dalšího neskutečně uklidňující, tak za hrnčířským kruhem to zase taková sranda není. S mou neohrabaností rozhodně nelze mluvit ani o váze, ani o eleganci procesu, jistě však byla zábava koukat se, jak se s tím peru. Paní Ptáčková se keramice věnuje přes 20 let, dílnu má přímo doma a nabízí velice příjemnou terapii tvořením - ať už pro jedince, nebo rodiny, co na Šumavu zavítají. První proces je samotný výtvor, který minimálně týden schne, pak se vypálí a nakonec můžete ještě přijet za zdobení a glazurování. Finální výrobek si následně odvezete. V mém případě půjde nejspíše o misku pro Marva. 

KDE SE NAJÍST V SUŠICI

Pokud jste v Sušici na náměstí, zajděte si na oběd do restaurace Pípa a Vývrtka. Už jen název napovídá, že tu najdete nejen dobrého piva, ale i vína. A skvělého jídla, dodávám. Všechno je vynikající, i proto restaurace praskala ve švech. Ač jsem dlouho netušila, co si vybrat, jistil to silný hovězí vývar a hovězí steak. Snědla bych to i s talířem, jak to bylo vynikající. A jelikož nerada nedojídám jídlo, zvládla jsem poměrně velkou porci a byla sytá až do večera. Doteď si ale přesně vybavím jednotlivé chutě do sebemenšího detailu. Tak dobré to bylo! 

KULTURA

V Sušici na náměstí, jen pár kroků od Pípy a Vývrtky, je nádherné Muzeum Šumavy, kde si jednotlivé expozice můžete projít sami či při komentovaných prohlídkách. Velice známý je především obrovský mechanický betlém, což je podívaná po celý rok. Jen jeho sledováním jsme strávily dobrých 20 minut. Pak nás čekala ještě prohlídka Kulturního střediska a kina Sirkus, což je nádherný prostor nejen pro výstavy, ale i pro pořádání nejrůznějších akcí. Před pár lety jsem tam měla přednášku s Kamilou Vodochodskou - já mluvila na téma přírodní kosmetika, Kamila o udržitelné módě. I podobné akce se tu konají. A to jsem na Sušici vždycky obdivovala - je to malé městečko, přitom neuvěřitelně kulturní. Mrkněte tedy, co osloví vás! 

WELLNESS

A kde jinde a lépe relaxovat po vydatném obědě než v sauně, v páře a wellness? Sportoviště Sušice nabízí velký bazén s tobogánem, vířivkami, má však samostatný vstup i do klidné wellness zóny s finskou saunou a párou. Stačila nám hodinka střídání tepla a chladu a už jsme usínaly na lehátkách. Ve wellness se můžete občerstvit, my se však nechaly příjemně horkem ukolébat a rovnou ze sauny vyrazily na hotel. Zdřímnout si. 

KYRÁLKY

Druhý den po snídani v Hotelu Annín, která je rovněž skvělá a nechybí v ní naprosto nic, jsme vyrazily za posledním sušickým zážitkem: na vlastnoruční vyrábění skleněných korálků pod vedením Aleny Kyrálové. Nádherný ateliér vedle konopného pole, kde vás obklopuje jen ticho přírody, hrál všemi barvami a těmi nejzajímavějšími tvary korálků, jaké jsem kdy viděla. Když nám paní Kyrálová ukazovala celý proces výroby jednoho jediného malovaného korálku, pochopila jsem náročnost celého řemesla. Nemyslela jsem si proto, že bych to zvládla taky. K výrobě korálku je potřeba nejen manuální zručnost, která mi chybí, ale i pečlivost a samozřejmě opatrnost, jelikož pracujete s otevřeným ohněm. 

Vyrábět korálky ale prý - samozřejmě s naprostým vedením - zvládají i děti, a tak jsou workshopy "Kyrálků" maximálně oblíbené. S velkou pomocí jsem to tedy zvládla taky. Bílo-třešňový korálek je na světě a můžu ho nazývat skutečným originálem, neboť podobný tvar, jaký se mi podařilo vytvořit, určitě není prodejný. A tak to bude můj talisman.

To už náš výlet končil a my se pomalu vracely domů. 
Víkend nám propršelo, ale byl natolik nabitý, že kdybych nevenčila Marva, sotva si toho všimnu. 
Na Sušicku je dobře. A to nejen sezónně. Celoročně. 

Znáte Šumavu, Sušici? 
Doporučíte něco dalšího k vidění a objevení?
LvK

2 komentáře:

  1. Vidět a objevit - zatopený soukromý vápencový lom u Sušice a ubytovat se v něm v Tiny house Jezírko - máte pak sami pro sebe jezero, les, ohniště, kytaru, loď, grill, úžasný výhled - zkrátka skvělý relax. Doporučuji. https://www.airpoint.cz/josefina/

    OdpovědětVymazat
  2. Moc zdravím, Pipu a Vývrtku také znám, a mohu také doporučit kavárnu galerie hned u muzea na namesti, je také výborná, skvělé zákusky i káva , krásný den, zdraví Lucie

    OdpovědětVymazat