Radost z antikvariátu: List paní a dívek z roku 1931

Minulý měsíc jsem na Mezinárodním dudáckém festivale ve Strakonicích objevila nový antikvariát.
A v něm naprostý poklad: oblíbený prvorepublikový ženský časopis List paní a dívek, který vycházel od roku 1924-1942. A jelikož miluju staré magazíny a v těch módních jsem ležela celou pubertu, nemohla jsem tam plátek, který je i podepsaný (patřil slečně Hájkové) nechat. 

V roce 1931 stál 1 Kč, v roce 2022 mě vyšel na 250 Kč. 

Jako PRistku mě vždy zajímají i reklamy a zde jsem si vážně přišla na své: inzeráty nabízející prášky pro zářivě bílé prádlo, zhubnutí lýtek do 30 minut, lék na poruchy měsíčků nebo masti na lišeje v obličeji. Detailně jsem rovněž pročetla seznamku tehdejších jinochů hledajících si nevěstu (ach, to musely být časy) anebo soutěž o "ideální" dívku.

A protože List je půvabný i pro svou tehdejší elegantní módu, pojďme se na něj podívat. PIHY
"Úplně neškodným přípravkem podle návodu univ.prof. dra Hagena pečlivě sestaveným, kterým možno v nejkratší době pihy odstraniti, jest jedině zákonem chráněny krém Pirus."

PORUCHY ŽEN
a zastavení měsíčků odstraní jistě a pohodlně v několika hodinách bez přerušení povolání jedině můj tisíckrát vyzkoušený a osvědčený Periodol, v každém případě zaručeně účinkující, nikdy neselhávající. 

ŠTEFANKA
"Nežádejte cikorku, žádejte Štefanku - když chcete dobré kafíčko!!"

"Dáváš svému dítěti také dostatek Oetkerova puddingu aby mu sloužilo?"

SOUTĚŽ O IDEÁLNÍ DÍVKU
"Milé čtenářky! Zúčastněte se všechny této soutěže, která má ten účel, aby dívky, které svou povahou a svými vlastnostmi zasluhují název "ideální", bez ohledu na jejich tělesnou krásu, byly poctěny a odměněny."

HEZKÉ DÍTĚ - MÁMINA CHLOUBA
"Holčička brzy odloží plášť a bude potřebovati nové parádičky do školy. Nejlépe a nejlveněji poslouží hezká zástěrka, pod níž se donosí i starší šatečky. A až nastane opravdové horko, bude se nositi vůbec bez šatů, jen přes prádlíčko."

KUČERAVÝ VLAS
bez pálení vlasů. Večer se vlasy navlhčí "Isoldou", ráno máte nejkrásnější kadeře a vlny.

DĚVČE JAKO KVĚT
"Dříve nepatrné, drobounké děvčátko. Ani nejkrásnější šaty nedodaly půvabu její hubené postavičce. Vpadlé tváře dodávaly jí výraz smutku a nudy. Teprve Hydiko-bonbony obnovily její krev, její tvářičky staly se oblejšími a plnějšími. Zdravý, štíhlý, ne však hubený zjev krásného nyní děvčete stal se středem obdivu a závisti."

DARMOL - čokoládové projímadlo

NEZAPOMÍNEJTE - že i v dnešní době hospodářské tísně můžete si dopřáti dobré knihy, aniž by Váš měsíční rozpočet byl porušen. Nezapomínejte, že duševní potrava je stejně nezbytná, jako potrva těla. Poskytujeme Vám příležitost opatřiti si řadu dobrých a zajímavých knih za nepatrný peníz. 

37 letý inteligentní vedoucí úředník, nevlastní vinou rozloučený, bezdětný, seznámí se za účelem brzkého sňatku s roztomilou dívenkou. Venkov vítán. Foto nutné. 

Půvabnější reklamu na lesk na rty neznám! 
Vous či nevous, hlavní je dobré srdce míti. 
Jedno balení Decrasolu, prosím...
Mýdlo s jelenem už tehdy bylo must-have.

Kouzelné, že? 
A teď mě omluvte: jdu se začíst do povídek na pokračování pro dívky dobrých mravů. 
LvK

2 komentáře:

 1. Dobré odpoledne, milá Lucie, váš článek mě takříkajíc doslova zahřál u srdíčka. Jsem už starší ročník (je mi 64 let) a moc jste mě s ním potěšila. Ráda čtu všechny vaše příspěvky, ať jsou na jakékoli téma. Přeji vám hodně zdraví, hezké nejenom nadcházející podzimní dny a ať jste ve svém osobním a samozřejmě také profesním životě spokojená. Zdraví vás Marie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Marie,
   jste úžasná, že mi píšete. Velice mě to těší. Děkuji moc a děkuji za přízeň :-)

   Vymazat