Jak (ne)psat scénář vánočnímu filmu

Já si prostě nemůžu pomoct: jakmile přijde advent, pokaždé se rozhodnu, že si udělám vánoční atmosféru a předplatím si Netflix, kterému se jinak celý rok vyhýbám. Loni jsem se sice zapřísáhla, že už to víckrát neudělám, ale spousta tipů na "Nejlepší vánoční filmy těchto Vánoc" mě zase dostala. 

Co když se tento rok opravdu urodilo? Co když ty novinky opravdu stojí za to? 
A opět ne, nestojí. Myslím, že už jsem viděla všechny a už v prvních dvou minutách dokážu daný film přiřadit k následujícím scénářům:

Scénář č. 1: Děvče z města jede na Vánoce do nejzapadlejšího koutu země. A tam se zamiluje 

První scéna je jasná: příjemná třicátnice je buď single a pracovně musí na Vánoce do té nejzapadlejší díry Spojených států, kde žije jen pár zemědělců, anebo se právě rozchází s přítelem a jede si do nejzapadlejší díry Spojených států, kde žije jen pár zemědělců, léčit srdíčko. 

Vánoce nemá ráda. Přijíždí však do malebné vánoční vesničky a tam se samozřejmě seznámí s prvním vdovcem, co má malou a rozpustilou dcerušku. Tady je dobré si povšimnout, že jde vždy o vdovce, nikdy daný muž není rozvedený. A nikdy nemá syna, pouze dceru. Dceři je asi sedm, nikdy neřve a neodmlouvá, věří na Santu Clause, ale zároveň jediné, co si k Vánocům přeje, je, aby se tatínek znovu zamiloval. Nechce dárky, chce macechu. A samozřejmě první turistka, která tam zavítá, je přesně ta macecha, po které touží. 

Ovdovělý muž s dcerou se rozhodnou této turistce ukázat skutečné kouzlo Vánoc. Mezitím se ti dva do sebe zamilovávají - konkrétně u hrnku horké čokolády. Ne, ona si nedá svařák. Ne, on si nedá pivo.

Single třicátnice se brání a ještě před Vánoci odjíždí. Neřekne nic, často tu vznikne jakési nedorozumění, díra ve scénáři a ona prostě zdrhá. Naštěstí jsou tu vánice, takže zapadne autem nebo neletí letadlo, bude muset s rodinkou zůstat na Štědrý den a všichni se do sebe zamilujou. 

Scénář č. 2: Ona jemu ukazuje kouzlo Vánoc

Anebo se scéna otočí: vidíme mladou a krásnou hlavní hrdinku, co miluje Vánoce a vše, co k nim patří. Nejčastěji je to zdravotní sestra, takže se zásadně o všechny stará. Anebo vede rodinný penzionek, kde se taky o všechny stará. Je tak obětavá, že to i na vánoční film trochu bolí.

On, naopak, Vánoce příliš neprožívá, chová se dost arogantně a povýšeně. Ale ona ví, že ve skrytu duše není takový morous a jak se záhy dozvídá - nemá Vánoce rád, protože ho na Štědrý večer před deseti lety opustila jeho snoubenka. Nikdy přítelkyně, snoubenka. Zlomila mu srdce a naše hlavní hrdinka, obětavá Matka Tereza, se mu bude snažit zpříjemnit svátky. Muž má taky spoustu práce, připravuje důležitou prezentaci pro klienta. I zde mu hlavní hrdinka vysvětlí, že práce není všechno, že jsou "přeci Vánoce."

Muž se brání, ale nemá šanci. Následují scény jako pořádná koulovačka, zdobení stromečků, pečení perníčků, kde po sobě zamilovaně hází mouku a samozřejmě - vaření horké čokolády, které končí polibkem. 

Scénář č. 3: On je princ, ona děvečka

Příběh Popelky stále táhne. Pojďme si ale přiznat, že Popelka měla aspoň nějakou úroveň. Tady se vždy potká prostá holka z ulice s korunním princem v utajení. On je nejdříve nedůtklivý, ale během pár minut se děvečce začne otevírat a svěřovat a nakonec jí vykecá všechno o svých vladařských problémech a monarchii. 

Ona - narozdíl od Popelky - je lehce vulgární, ukřičená, vždycky v paláci shodí nějakou vázu nevyčíslitelné hodnoty (ale nikomu to nevadí), má okamžitě na všechno názor, pořád se něčemu pohihňává, má neurvalého otce a neumí udělat ani pukrle (tenhle příběh už jsme taky slyšeli. Taky na Netflixu.) Přesto si ji princ zamiluje. A kdyby jenom princ, zamiluje si ji i jeho matka, tedy Královna. Hodné děvče přeci pozná a potřebuje, aby byl její jediný syn "skutečně šťastný."

Ani tady nechybí scény s koulovačkou, kdy princ utíká své ochrance, nebo zdobení perníčků. Zbytek princova testosteronu se pak rozplývá nad šálkem horké čokolády. 

Může se mi někdo divit, že za nejlepší vánoční film považuju Sám doma? 
LvK

PS: Nemám si příští rok předplatit HBO? 

Žádné komentáře:

Okomentovat